GRAHAM BECK _ Lõuna –Aafrika parim vahuveinimaja
Lõuna –Aafrika vahuveinide traditsioon on väga noor , esimesed vahuveinid valmistati alles 70-ndate aastate alguses. Seetõttu ei ole nad siiani maailmas väga tuntud ja on seetõttu suhteliselt odavad. 1992. aastal moodustati vahuveinide tootjate ühendus (Cape Classic Producers ), loodi kvaliteet-vahuveinile, šampanja analoogile oma kategoorianimi – Methode Cap Classic ja kinnitati tootmisprotsessile väga ranged reeglid, oluliselt rangemad kui cava ´l ja kohati isegi rangemad kui päris šampanjadel. Selle tulemusel on klassikalisel šampanjameetodil toodetud Lõuna – Aafrika vahuveinid (Methode Cap Classic) kõik väga korraliku kvaliteediga ja mõned koguni maailma absoluutsete tippude tasemel. Ja seda kordades madalama hinnaga. Võib öelda , et tänapäeval oleks maailma parimate vahuveinide edetabel järgmine : parimad on kinldasti tippmajade shampanjad (neid on kuskil 100- 200) , siis järgneksid võrdselt tippšampanjamajade tütarettevõtete vahuveinid uuest maailmast (Chandon, Roderer, Mumm, Deutz, Taittinger jt.), Methode Cap Classic Aafrikast , valitud majad Austraaliast, Uus- Meremaalt, Inglismaalt ning tipp Cava ja Franciacorta tootjad ja siis alles järgnevad 4000- 4500 ´´tavašampanjatootjat“. Kuid hinna-kvaliteedi suhtelt on Lõuna – Aafrika ülivõimsalt parim. Cremant´id ja Proseccod siia edetabelisse ei mahu…
Graham Beck on aastaid olnud Lõuna – Aafrika parim vahuveinimaja. Asutatud 80-ndate lõpus kaevandusmiljonäri Graham Beck´i poolt, kes juba siis teatas, et ta tahab valmistada Lõuna –Aafrika parima ´´šampanja“ ja kasvatada Lõuna – Aafrika parima ja kallima hobuse. Mõlematega on tal õnnestunud, kuna nende koduks on lubjakivipinnasega (hea nii šampanjaviinamarjadele kui ka hobustele) Robertsoni org, on investeeritud piisavalt ja targalt ning kaasatud on oma ala tippspetsialistid. Graham Becki veinimaja tootmismaht on ligikaudu 1 miljon pudelit aastas, analoogne keskmise suurusega (kvaliteet)-shampanjamajale.
Pieter Ferreira, kauaaegse veinimeisteri, eeskujuks ja etaloniks on maailma tippšampanjade Krug´i ja Comtes de Champagne stiil, mis väljendub ka Graham Becki parimates vahuveinides. Graham Beck kasutab vaid Chardonnay ja Pinot Noir viinamarju, sügavam maitse saavutatakse tänu kvaliteetsele šampamjaviinamarjale, osa ´´šampanjaveini`´ hoidmisel tammevaatides ning pikaajalisel hoidmisel pärmisettel, nii nagu tippšampanjadelgi tavaks.
Maailma autoriteetsem šampanjadekriitik ja -hindaja Tom Stevenson hindab oma viimases 2013. asasta väljaandes Graham Beck veinimaja 86 punktiga, mis on kõrgem hinnang , kui enamikul päris šampanjamajadel.
Inglise autoriteetseim veinkriitik Tim Atkins hindab 2016. aastal Graham Becki tippvahuveini Cuvee Clive´i 96 punktiga, milleni ja ka veidi kõrgemale tema skaalal ulatuvad vaid maailma shampanjade tippude tipud Comtes de Champagne, Dom Perignon ja teised tippmajade prestige cuvee´d. Blanc de Blanc ja Vintage Rose mõlemad on hinnatud kõrge 94 punkti vääriliseks.
Tänu oma kavliteedile on Graham Becki vahuveinid jõudnud maailmakuuluste lauale: Obama tähistas oma esimest valimisvõitu Graham Becki Brut` –ga, sama vein valiti hiljuti Rootsis 700 vahuveini hulgast (šampanjad ei osalenud) kuldmedali vääriliseks ja parima hinna-kvaliteedi suhtega vahuveiniks Rootsis. Inglise kuninglik perekond on korduvalt valinud erinevate sündmuste tähistamiseks Graham Beck-i vahuveinid, Rootsi printsess Madelaine´i pulmaõhtusöögil oli üheks vahuveiniks Pommery 2005 kõrval Graham Becki Blanc de Blancs